Szkło powiększające

Chętnie posługujemy się słowami. One współtworzą nasze relacje, stymulują nasze mózgi. Za ich pomocą dogadujemy się, porozumiewamy. Dzięki nim mówimy o swojej miłości czy rozgoryczeniu.

Dzisiaj dowiedziałem się, dzięki wpisowi naszego kolegi na socjusowym fejsbuku, o żartobliwym dziele Juliana Tuwima „Polski słownik pijacki”.

Kolegę widywałem wiele razy w Socjusie. Przy różnych okazjach jedliśmy sałatki, popijając je herbatą. Kolega bywał i nagle zniknął. Mówiono, że powodem jego nieobecności w stowarzyszeniu były podszepty diablika i przez te namowy zapił. Może tak było. Z góry nie można odrzucić tej hipotezy. Nim jednak zacząłem się zastanawiać nad podszeptami diabelskimi, przeczytałem do końca fejsbukowy wpis kolegi:

Mój jest ten kawałek podłogi, nie będzie nikt mówił, co mam robić!…, a Tuwim, gdyby żył, pewnie też by pił. Czytaj jego autorstwa „Polski słownik pijacki”, bo napisał nie tylko „Murzynka Bambo” i „Lokomotywę”.
Każdy alkoholik kiedyś przestaje pić, niektórym udaje się to nawet przed śmiercią, a ja… ja jestem niezwykle rozgoryczonym facetem o niebywale niezaspokojonym ego.

Przyszła mi do głowy myśl, że być może ego, o którym pisze kolega na FB, jest niezaspokojone właśnie przez owego diablika. Mogę jedynie przypuszczać, kto szeptał koledze i jakie to były słowa, ale pewne jest, że „ten kawałek podłogi” czyli przekonanie, że nikt nie ma prawa się wtrącać w jego życie, jest fałszywe.

Sam na to nie wpadłem. Przeczytałem o tym tutaj: https://culture.pl/pl/artykul/ostatnie-dni-juliana-tuwima

Są to relacje z ostatniego dnia życia Juliana Tuwima:

Stefania Tuwim i tak zauważyła, że wypił więcej niż miał zwyczaj pić – poeta robił wrażenie rozdrażnionego, poruszał się niepewnym krokiem. Stefania odwiozła go do pensjonatu, położyła do łóżka, wydawało się, że wszystko wraca do normy.

Nie wróciło.

Widząc co dzieje się z mężem wołała o ratunek. Wezwano pogotowie, które przyjechało już po kilku minutach. Nic to nie dało. Tuwim zmarł na wylew krwi do mózgu.

Czy Tuwim też mógłby powiedzieć, gdyby żył, że to jest jego kawałek podłogi? To jest podłoga wielu z nas, którzy widząc, co dzieje się z naszymi bliskimi, cierpią.

Jak wytłumaczyć fakt, że ludzie piją, wiedząc, że picie nałogowe jest śmiertelne? Może naprawdę w naszych głowach siedzą diabliki i czekają na odpowiednią sytuację i mieszają nam w głowach. A jak namieszają, to słowa się plączą, a w ślad za nimi pojawiają się decyzje prowadzące do destrukcji.

Przykładem niech będzie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich Socjus, jego członkowie. Wielu z nas (śmiem twierdzić, że może być to 100%) dostrzegło w różnych okresach swojej abstynencji działania diabełków.

Na pewno nikt z nas socjusowców nie twierdzi, że trzeźwość to lekarstwo na wszelkie bolączki świata. Kłócimy się czasem. Obrażamy. Ale znamy działanie diabełków, przynajmniej jednego. Ma na imię alkohol. Wiemy, że to właśnie on plącze nam słowa, myśli i uczucia. A jak słowo nie współgra z otoczeniem, staje się obietnicą bez pokrycia, staje się narzędziem do etykietowania, przypisuje sobie „podłogę” na wyłączność, to zamęt w nas się powiększa. Nietrudno się domyślić, co się stanie. Przykład Tuwima jest znamienny.

Trzeźwość, jakkolwiek się ją pojmuje, jest jak szkło powiększające, przez które można zobaczyć swoje diabełki.

Tak przy okazji. Ogromne środki przeznacza się na reklamowanie alkoholu. Kobiety zachęca się do wąchania winnych bukietów. Wódkę wdrukowuje się w męską tożsamość. Szkoda, że podobnych pieniędzy nie przeznacza się na produkcję szkieł powiększających. A warto by było! Kto wie, może pod takim szkiełkiem można by zobaczyć „podłogę” z innej perspektywy, przyjrzeć się słowom mówiącym o rozgoryczeniu z powodu niespełnienia marzeń. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze słowa oraz postawy mają wpływ na naszych najbliższych i do jakich decyzji nas popychają.

Tymczasem my w Socjusie, w miarę naszych skromnych środków, produkujemy szkiełka na małą skalę i rozdajemy je chętnym.

Subscribe to our newsletter!

Krzysztof Urban Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz